Tla
LAHKA, ODCEDNA, NE PREBOGATA TLA. IDEALNA ZA VINSKO TRTO.
Tla pomembno vplivajo na karakter vina. Matična osnova v vinogradih na Štajerskem ni enovita. Prevladujejo lapor in apneni peščenjaki, skrilavec, gnajs in tonalit. Raznolika sestava matične osnove poudarja razlike med vini štajerskih podokolišev, ki so zaznavne in jih je zanimivo odkrivati.
Ne glede na matično osnovo so tla na vinogradniški legah povsod na Štajerskem dovolj globoka, zračna in odcedna, da trta odlično uspeva in daje harmonična vina s poudarjeno cvetico.
Tla se lahko na posamezni legi spremenijo na vsega nekaj metrov razdalje. To delo vinogradnika nekoliko zaplete, hkrati pa omogoča razlike pri zrelosti in aromatičnem profilu ter posledično bolj pestra in kompleksna vina. Ob vrhovih gričev prevladujejo večinoma peščena tla. Proti vznožju hriba postajajo vse težja, saj se v njih povečuje delež gline.
Na Štajerskem trta raste izključno na tleh z nagibom, ki je lahko tudi 40 % in več. Tla na ravnicah so slabo odcedna, izpostavljena pomladanskim pozebam in nasploh prebogata za pregovorno skromno vinsko trto.
Na nagnjenih terenih predstavljata težave erozija in plazenje tal. Zaradi preprečevanja erozije in lažje obdelave so vinogradi zatravljeni. Na največjih strminah, predvsem v Halozah in na Jeruzalemu, so vinogradi pogosto posajeni na terasah.