cvitanič

Klima

TOPLI, SONČNI DNEVI IN HLADNE NOČI V ČASU DOZOREVANJA GROZDJA

Podnebje v vinorodnem okolišu Štajerska Slovenije je celinsko, s toplimi in vročimi poletji ter hladnimi zimami. Močan je vpliv Alp, Panonske nižine in delno tudi Jadranskega morja. V smeri od zahoda proti vzhodu je podnebje vse toplejše.

V povprečju letno pade med 900 in 1100 mm padavin, kar je več kot dovolj za nemoteno rast trte. Med rastno dobo so padavine dobro razporejene. Suša ne predstavlja težav, razen izjemoma, v zelo sušnih letih v mladih vinogradih na peščenih tleh. Sneg zapade vsako zimo, čeprav ga je v zadnjih sezonah precej manj kot v preteklosti.

Popotovanje po mestu tisočletne vinske kulture ptuj
Vinogradniška kmetija Ratek
jeruzalem slo

Pozebe so možne. Zimska zelo redko, spomladanska pa je zaradi milih zim in zgodnejšega odganjanja  vse bolj nevarna in pogosta. Toča se pojavlja pogosto, skoraj vsako leto prizadene, k sreči, le manjši del regije.

Za karakter vina so poleg pogostega blagega vetra skozi vse leto, izjemno pomembni sončni dnevi in hladne noči v času dozorevanja grozdja, kar omogoča, da se kisline in aromatične snovi, ki nastajajo ob dozorevanju grozdja, odlično ohranijo. Jutranje meglice v septembru in oktobru so ugodne za razvoj žlahtne gnilobe in pridelavo vin posebne kakovosti. Temperature lahko padejo pod ničlo že v novembru, kar omogoča tudi pridelavo ledenih vin.