OBČINA ROGATEC
Donačka gora
Donačka gora je izjemna po svoji strmi stožčasti obliki in legi ob vzhodni meji alpskega sveta, ki je med Dravskim poljem in Kozjanskim ne morete spregledati.
Z zahodne in jugozahodne strani vam kaže rog, s severne in južne strani pa izgleda kot trapezasta miza s tremi vrhovi. Gora, ki ima le 884 m, pa vendar nosi pestrost, zgodovino, skrivnosti, lepoto in tudi romantiko. Znana je po čudovitem razgledu, ki se odpira na vse strani: v Haloze, na Dravsko in Ptujsko polje, v Hrvaško Zagorje in Posotelje.
Gora je dobila današnje ime po cerkvici sv. Donata, starejše ime Rogaška gora ali Rogač pa je verjetno nastalo po sami obliki gore, ki se iz Rogaške Slatine vidi kot rog. Zaradi treh vrhov jo imenujemo tudi »Štajerski Triglav«. Zahodno je nižji in podoben greben Ženčaj (616 m), na vzhodu pa bolj kopast Resenik (735 m). Kadar govorimo o Donački gori, imamo tako v mislih tri visoke hribe, ki so zaradi velikih višinskih razlik videti kot prave gore.
Donačka gora je zaradi geomorfoloških, botaničnih in zooloških značilnosti razglašena za naravni spomenik (1990). Geografsko jo uvrščamo med Karavanke. Gora je na grebenu zgrajena iz apnencev in kremenovih peščenjakov, podnožje pa sestavljajo mehke terciarne kamnine, pretežno lapor. Poraščena je z bukovim gozdom. Zaščiten gozdni rezervat bukov pragozd je zavarovan od leta 1965 in obsega 27,78 ha. V Sloveniji so le trije bukovi gozdovi s pragozdnim značajem. Po njegovem zahodnem delu vodi urejena planinska pot od planinskega doma na greben gore.
Posebnost Donačke gore je izredna pestrost rastlinstva. Ker se podolgovata Donačka gora razteza od vzhoda proti zahodu, je razdeljena na toplejši, prisojni, južni del in hladnejši, osojni, severni del. Na severni strani prevladujejo hladnoljubne alpske rastline, ki potrebujejo manj toplote ali več vlage, na primer praprot jelenov jezik, smreka, kresničevje, alpski nagnoj in številne druge rastline. Na južni strani pa dobro uspevajo toploljubne rastline, na primer pravi kostanj in hrast cer. Značilna je višinska pasovitost rastlinstva. Med raznolikim rastlinstvom velja izpostaviti endemične vrste, kot sta hoppejev klinček in juvanov netresk.
Od živali najpogosteje srečamo srnjad, divje prašiče, gamse in najrazličnejše ptice.
Donačka gora predstavlja raj za jadralne padalce, kolesarje, pohodnike in ljubitelje konjeniških poti.
Tik pod samo goro se nahaja planinski dom - Rudijev dom, ki ponuja odlične jedi, ki jih pripravita oskrbnici, ter se nahaja na zahodni strani Donačke gore. Prav tako ponuja preprosto namestitev. Dom stoji na Polajžarjevem travniku na Sedlu pod vrhom Donačke gore. V gostinskem prostoru je 50 sedežev in točilni pult; pri mizah pred domom je 60 sedežev. V petih sobah je 24 postelj. Dom ima WC, umivalnico s toplo in mrzlo vodo, gostinski prostor ogrevajo s kmečko pečjo, na voljo so tekoča voda in elektrika.
Planinska postojanka stoji na 590 m nadmorske višine. Zgrajena je bila leta 1984.
Delni razgled je s travnika nad domom, celoten pa le z vrha Donačke gore. Na vzhodu se v bližini dviga Macelj, jugovzhodno od njega pa se pogled ustavi na hribovju in gričevju Hrvaškega Zagorja s Strahinščico in Ivanščico. Na južni strani se za Rogaškim podoljem z Rogatcem in Rogaško Slatino dvigajo hribi na Kozjanskem, ki jih na južni strani obrobljajo vrhovi Posavskega hribovja z Bohorjem. Zadaj se vidijo Gorjanci. Na zahodni strani je v bližini Boč, za njim pa Pohorje in Savinjske Alpe. Na severni strani se razprostirajo Haloze s kopastimi hribčki z vinogradi, za njimi pa Ptujsko in Dravsko polje ter Slovenske gorice. Ob čistem ozračju se vidi tudi Panonska nižina z Blatnim jezerom.
Dom je odprt vsak dan razen ponedeljka od konca aprila do oktobra.
V zimskem času je odprt ob sobotah, nedeljah in praznikih.
Naslov: Donačka Gora 37a, 3252 Rogatec
Kontakt: +386 31 344 640