ponudba

Ogled največjega slovenskega muzeja ljudskega stavbarstva na prostem z avdio ali tiskanim vodnikom

Rogatec- Muzej na prostem

ponudnik

Muzej na prostem Rogatec

Pot k ribniku 3
3252 Roagtec
Odpri na zemljevidu

Obišči stran

Sprehodite se skozi Muzej na prostem Rogatec, ki se nahaja ob vznožju Donačke gore v avtentični štajerski krajini in ohranja ljudsko stavbno dediščino ter kulturno izročilo ljudi, ki so živeli v Obsotelju od konca 19. do sredine 20. stoletja. Njegovo jedro sestavljajo izvirni objekti (srednještajerska kmetija subpanonskega tipa) in rekonstrukcije obrtniških in gospodarskih stavb.

Prvotna zamisel o ohranitvi rojstne hiše pesnika Jožeta Šmita je prerasla v lokalni muzej. Stanovanjski hiši so sledili gospodarsko poslopje (štala), dvojni vezani kozolec (toplar) in svinjak (štalunci), kasneje pa še rekonstrukcije – vodnjak (štepih na čapljo), čebelnjak, viničarska hiša, brajde, kovačija in lodn (podeželska trgovina iz 30. let 20. stoletja) ter Kamnarska bajta.

Muzej na prostem Rogatec
Rogatec- Muzej na prostem - Stari lodn
Muzej na prostem

V muzeju potekajo etnološke in doživljajske delavnice za mladino in odrasle, muzejske predstavitve ter učne delavnice domačih obrti, kmečkih opravil in kulturnega izročila. Posebna pridobitev muzeja je ekološki zeliščni vrt, kjer zelišča ročno pridelujejo in predelujejo v naravno kozmetiko (mila, kreme, dišave za prostore, hidrolate), čaje, začimbe ter suho in liofilizirano sadje. Te izdelke lahko kupite v muzejski trgovini ali spletni trgovini e-Lodn (elodn.rogatec.si).

Vabimo vas, da se sprehodite mimo zeliščnega vrta do razgledišča ter doživite digitalno kulturno dediščino z uporabo pametnih očal MR Hololens2. Z domačo kulinariko in napitki se lahko okrepčate v Pušnšanku. Muzej ponuja avdio vodenje v slovenskem jeziku ter sedmih tujih jezikih (angleščini, nemščini, italijanščini, francoščini, hrvaščini, nizozemščini in ruščini). Poljubno lahko ogled opravite z tiskanim vodnikom.

 

Delovni čas:

Od novembra do marca: vsako soboto med 10. in 16. uro.

Od aprila do oktobra: vsak dan, razen ponedeljka (tudi ob praznikih), med 10. in 18. uro.

 

Ob sobotah potekajo brezplačne delavnice ob predhodnem plačilu vstopnine za ogled muzeja.