Sprehodite se skozi grajske sobane Dvorca Strmol Rogatec in spoznajte življenje plemičev. Oglejte si številne stalne in gostujoče razstave, od razstave kuhinj, razstave o lanu, razstave književnika Branka Hofmana do razstave o steklu na Rogaškem. Hkrati se v Rokodelskem centru Rogatec preizkusite v spretnostih rokodelstva.
Dvorec se je razvil iz srednjeveškega stanovanjskega stolpa, ki so ga leta 1436 Celjski grofje podelili Jakobu Strmolskemu iz Cerkelj na Gorenjskem. Ime se je ohranilo, čeprav je dvorec skozi svojo slikovito preteklost zamenjal kar nekaj lastnikov, med katerimi so bili grofje Celjski, Strmolski, Reisingi, Dornbergerji, Attemsi in zadnji lastniki pred drugo svetovno vojno, grofje Windischgraetzi.
V renesančnem stavbnem tkivu je ohranjena srednjeveška zasnova, vključno s črno srednjeveško kuhinjo. Močan vpliv baroka s štukaturami, freskami in privlačno poslikavo fasad dvorec uvršča med pomembne fevdalne objekte na Slovenskem. Dvorec je bil v celoti prenovljen in danes gosti Rokodelski center Rogatec, kjer za obiskovalce potekajo učne in doživljajske rokodelske delavnice.
V zahodnem in vzhodnem krilu dvorca domuje pet profesionalno opremljenih rokodelskih delavnic:
· steklarska delavnica,
· pletarska delavnica (šibje, ličje),
· lončarsko-likovna delavnica,
· delavnica ročnega tkanja in sodobnega oblikovanja tekstilij,
· mizarska delavnica.
V teh delavnicah rokodelci ročno izdelujejo unikatne izdelke iz lesa, ličja, šibja, gline, blaga ter stekla. Te izdelke je mogoče kupiti v grajski galeriji ali spletni trgovini e-Lodn: elodn.rogatec.si.
Dvorcu vračajo življenjski utrip številne dejavnosti: slikovite razstave, koncerti, osrednji baročni salon z delovnim kabinetom, poročna dvorana s kapelico, velika svečana dvorana za prireditve, Grajska restavracija Strmol in trgovinica z izdelki domače obrti ter spominki.
Odpiralni čas:
Od novembra do marca: vsako soboto med 10. in 16. uro.
Od aprila do oktobra: vsak dan, razen ponedeljka (tudi ob praznikih), med 10. in 18. uro.
Ob sobotah za obiskovalce potekajo brezplačne doživljajske delavnice, za katere je potrebno predhodno poravnati vstopnico za ogled dvorca.
Ogled dvorca je možen z avdio vodnikom v slovenskem jeziku ter v sedmih tujih jezikih (angleščini, nemščini, italijanščini, francoščini, hrvaščini, nizozemščini in ruščini) ali z tiskanim vodnikom.
Edinstvena izkušnja, ki jo ponuja dvorec, je steklarska delavnica, kjer si lahko s steklarsko pipo sami napihate svoj stekleni kozarec za domačo uporabo.