
Kulturna dediščina
Območje današnje občine Hajdina je bilo poseljeno v vseh arheoloških obdobjih, najstarejše najdbe segajo v mlajšo kameno dobo, prve naselbine pa v bakreno dobo. Rimljani so ob jantarni poti zgradili vojaški tabor in mesto Petoviono, kjer so delovali uradniki ilirske carine ter različna svetišča, med njimi mitreji, posvečeni bogu Mitri.
Leta 1898/99 je bil na Spodnji Hajdini odkrit I. mitrej, triladijsko svetišče iz 2. stoletja, kjer so ohranjeni kipi in napisi, posvečeni Mitri in njegovima spremljevalcema.


Glavni trg v Mariboru, osrednji trg mestnega jedra, zaznamujejo pomembne zgodovinske stavbe, kot so mestna hiša iz 16. stoletja, Marijino znamenje iz 17. stoletja in nekdanji kazino, danes Salon uporabnih umetnosti. Po prenovi leta 2020 je trg brez prometa, ponuja prijetne kavarne, trgovinice in prostor za sprostitev ter raziskovanje bogate mestne zgodovine.


Frančiškanski samostan Sv. Trojica v Slovenskih goricah hrani muzejsko samostansko knjižnico z več kot 3000 dragocenimi knjigami, najstarejše segajo v 15. stoletje, med njimi pa je tudi prva tiskana knjiga o fiziki iz leta 1574. Knjižnica, ki so jo dopolnjevali skozi stoletja, je danes odprta za javnost, ogled pa je mogoč po predhodnem dogovoru.


Simoničeva domačija v Trnovski vasi, stara več kot 200 let, je ena redkih ohranjenih panonskih domačij v Sloveniji. S svojo značilno leseno »cimprano« gradnjo in slamnato streho predstavlja pomemben kulturni spomenik pod zaščito Zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor.


Arheološki park Poetovio vas popelje v osrčje antične preteklosti Ptuja, kjer lahko raziskujete bogato rimsko dediščino skozi razstave, vodene oglede in interaktivna doživetja. Doživite zgodovino na lokacijah nekdanjega rimskega mesta in odkrijte njegovo neprecenljivo zapuščino.

