Cerkve
I. MITREJ - svetišča boga Mitre
Ptuj je bil v času rimskega imperija pomembno, mogočno mesto (Poetovio) in vojaška postojanka. Vojaki iz vzhodnih dežel so s seboj prinesli mitraizem, perzijsko vero s skrivnostnimi obredi, ki so se jih udeleževali le moški. Na Ptuju, ki je v antiki sodil med največja središča mitraizma v Evropi, je bilo odkritih kar pet izjemnih svetišč boga Mitre. Na mestih I. ter III. mitreja, rimskih svetišč iz 2. in 3. stoletja, si lahko še danes ogledate njune temelje, oltarje, reliefe in kultne podobe, povezane z mitraizmom.
Cerkev sv. Jurija, Ptuj
V cerkvi iz 12. stoletja se prepleta bogata mešanica slogov, med katerimi prevladujeta gotika in barok. Cerkev ima eno najlepših cerkvenih notranjščin: izjemen Laibov krilni oltar, korne klopi iz 15. stoletja in pomemben leseni gotski kip patrona sv. Jurija iz 14. stoletja.
Dominikanski samostan Ptuj
Dominikanski samostan je leta 1230 ustanovila Matilda, vdova Friderika III. Ptujskega. Samostanski kompleks še vedno izkazuje srednjeveško podobo in navdušuje s prekrasnim gotskim križnim hodnikom, čudovitim baročnim refektorijem ter bogatimi štukaturami, ki služijo kot prizorišče kulturnih dogodkov, razstav in poslovnih srečanj, dostopni pa so tudi za oglede.
Stolna cerkev Maribor
Ena izmed osrednjih znamenitosti Slomškovega trga v Mariboru je Stolna cerkev sv. Janeza Krstnika. Dolgoletno mestno versko središče, prvotno zgrajeno v 12. stoletju v romanskem slogu, je v zadnjih letih najbolj prepoznavno zlasti zaradi škofa Antona Martina Slomška, prvega slovenskega svetnika, ki ima v cerkvi svoj grob. Stolnica je sedež mariborske Nadškofije.
Minoritski samostan Ptuj z izjemno knjižnico
Samostan iz sredine 13. stoletja, ki ga že skoraj 800 let neprekinjeno naseljujejo minoriti, se ponaša z izjemno samostansko knjižnico z več kot 5.000 knjigami, celo s primerki iz 16. stoletja. Arkadno dvorišče je v poletnih mesecih eno najbolj priljubljenih prireditvenih prizorišč daleč naokoli.
Bazilika Marije Zavetnice na Ptujski Gori
Ptujska Gora je gručasto naselje ob cesti Ptuj–Majšperk, z jedrom okoli trga in veličastne gotske cerkve iz leta 1410, ki leži na vrhu 352 m visokega griča in je vidna že od daleč. To je ena najlepših gotskih cerkva na Slovenskem, ki privablja številne romarje, turiste in naključne obiskovalce.
cerkev Sv. Treh Kraljev
Romarska cerkev Sv. Treh Kraljev v Slovenskih goricah je pomemben kulturni in zgodovinski spomenik. Začetek gradnje sega v prvo polovico 16. stoletja in tako sodi med najlepše primerke pozne gotike.
Cerkev sv. Bolfenka
Na Pohorju je prikupna cerkvica, obdana z zelenimi pohorskimi gozdovi. V njeni neposredni bližini je tekla ob gorskem hrbtu že prazgodovinska pot, kar dokazujejo gomile, poštelski okopi, pohorska livarna in druge najdbe vse do sv. Areha. Današnja cerkev je bila zgrajena leta 1501 na mestu, kjer je pred tem zelo verjetno že stala manjša kapela. Prvi pisni dokumenti o začetku gradnje objekta na tem mestu sodijo namreč v leto 1291. Cerkev je zgradil Wolfgang Herzenskraft Limbuški v takrat značilnem nemškem poznogotskem stilu.
Cerkev sv. Lenarta
Cerkev stoji na najvišji točki v Lenartu in daje kraju poseben pečat. Je enotna poznogotska stavba, ki je v osnovi romanska, iz obdobja med leti 1515 in 1518. Po njej je kraj dobil ime.
Cerkev svetega Jurija, Spodnje Hoče
Cerkev je romansko-gotska pražupnijska cerkev, okrog katere se je razvilo staro jedro Spodnjih Hoč. Znamenita je po svoji kripti, ki ima dva obokana podzemeljska prostora. Cerkev kaže v ladji romansko, zgodnjegotsko in baročno gradbeno fazo, prezbiterij in zvonik sta bila sezidana v 15. stoletju. Na cerkvenem prostoru so bili odkriti antična vila in več rimskih kamnov.
Jeruzalemska cerkev
Cerkev Žalostne Matere božje iz 17. stol. je v več fazah v baročno cerkev prezidana nekdanja križarska kapelica. Jeruzalem je križarjem podaril Friderik Ptujski in kraj je dolgo ohranil romarsko tradicijo. Na glavnem oltarju je Marijina slika, ki bi jo naj v te kraje prinesli križarji iz Svete dežele, po kateri so kraj poimenovali Jeruzalem.
Cerkev svete Trojica
Na griču, obdanem z zelenjem in drevesi, kraljuje cerkev Svete trojice, po kateri je naselje dobilo ime. S svojimi tremi zvoniki, ki ponosno silijo proti nebu, od daleč pozdravlja domačina in vabi utrujenega popotnika, da jo obišče. Leta 1631 je bila tukaj postavljena lesena kapela, a glas o treh lučkah, ki so se prikazovale ljudem, se je vse bolj širil in odločili so se zgraditi cerkev.
Cerkev sv. Barbare v Koreni
Župnijska cerkev sv. Barbare stoji na mestu starejše cerkve iz leta 1560. Cerkev je bila zgrajena leta 1789, leta 1867 so jo preobokali in obnovili opremo.
Cerkev sv. Barbare na Kalvariji
Na vrhu stoji cerkev sv. Barbare, ki so jo v drugi polovici 17. stoletja postavili v zahvalo pred kugo rešeni Mariborčani, v bližini cerkve pa je moč uživati v čudovitem razgledu na Maribor in širšo okolico. Na Kalvarijo vodi tudi križev pot, po katerem je grič tudi dobil ime.
Frančiškanska cerkev
Ko se boste sprehajali po starem mestnem jedru Maribora, nikakor ne boste mogli spregledati “rdečkaste”, Frančiškanske cerkve s samostanom.
Cerkev svetega Urban
Sveti Urban je priljubljena razgledna točka, ki ponuja čudovit razgled na Maribor, Pohorje ter na okoliško vinorodno in gozdnato pokrajino. Na vrhu si odpočijte in okusite lokalne dobrote turističnih kmetij.