botanični vrt um

Botanični vrt – Univerze v Mariboru

Februarja vas ponovno vabimo na praktične prikaze rezi sadnega drevja, ki jih organiziramo v sadovnjaku Botaničnega vrta in na ostale dogodke:

v četrtek, 6. februarja 2025 ob 13.00 in 15.30 uri, sadovnjak v botaničnem vrtu

Praktični prikaz rezi dreves pečkatega sadja (hrušk in jablan).

Strokovno predavanje s praktičnim prikazom rezi bo vodil dr. Stanislav Tojnko. Zbirališče udeležencev bo pred vhodom v botanični vrt. Poleg osnov spomladanske rezi pečkarjev bomo spoznali tudi vzgojno rez dreves.

Vstopnina je 15 evrov.

v četrtek, 13. februarja 2025 ob 17.30, Ekoterapija, Duška Djurič

Ekoterapija je način zdravljenja z naravo, ki blagodejno vpliva na naše fizično in duševno zdravje. Na predavanju boste izvedeli za točko v telesu, v kateri je zbranega največ stresa in kako ga lahko omilite z antistresno akupresuro. Spoznali boste tudi nekaj dreves v Botaničnem vrtu z izjemno zdravilno energijo ter način, kako iz narave pridobite največ zdravilnih učinkov.

v soboto, 15. februarja 2025, ob 11.00, Vodenje po zbirki rastlin s poudarkom na zimzelenih grmovnicah

Meta Pivec, strokovna sodelavka v botaničnem vrtu, bo na tokratnem tematskem vodenju predstavila zimzelene grmovnice in druge rastline, ki jih sadimo v žive meje. Sprehodili se bomo po zbirkah Botaničnega vrta Univerze v Mariboru. Za udeležbo na vodenju je potrebno plačati vstopnino v vrt.

v četrtek, 20. februarja 2025 ob 13.00 in 15.30, botanični vrt

Praktični prikaz rezi dreves koščičastega sadja (slive, breskve in češnje).

Strokovno predavanje s praktičnim prikazom rezi bo vodi dr. Stanislav Tojnko. Letošnji prikaz bomo izvajali v sadovnjaku v botaničnem vrtu (sadno zelenjavni del). Zbirališče udeležencev bo pred vhodom v botanični vrt. Vstopnina je 15 evrov.

v četrtek, 27. februarja 2025 ob 17.30, Kaktusi, Jure Slatner, DLKS

Kaktusi so rastline posebnih oblik. Imajo odebeljena stebla z vodnim tkivom, areole in izrazite bodice. Cvetovi kaktusov so živih barv in zaradi svoje nezahtevnosti so priljubljeni med zbiratelji. Pa so res nezahtevni za gojenje? Kaj moramo o njih vedeti, da bodo izpolnili naša pričakovanja?

Več informacij na: 031 310 330 ali 051 696 272 (prodajalna na vhodu)

Zimska vstopnina v botanični vrt je 4 evre.

Predavanja na gradu Hompoš so brezplačna.

Botanični vrt je naravni biser v Pivoli pri Hočah. Razprostira se med Hočami in Razvanjem, južno od mesta Maribor. Z osmimi hektarji zasajene površine je največji v Sloveniji. Vrt nudi in omogoča: izobraževanje, raziskovanje, ohranjanje rastlinskih vrst, vzdrževanje lokal ogroženih rastlinskih vrst, samoniklih gospodarsko pomembnih gozdnih vrst, funkcije genskih bank in pospeševanje sonaravnega turizma.

Na območju nekdanjega grajskega parka nekaj kilometrov južno od Maribora uspevajo številne avtohtone in tuje vrste dreves, grmov in cvetic, o katerih se lahko seznanite tudi na vodenem ogledu. V prijetni naravni ambient ste vabljeni od zgodnje pomladi do pozne jeseni.

V botanični vrt vas bo pritegnilo že aprila, ko zacveti zbirka več kot sto vrst narcis, maja, ko cvetijo rododendroni, in junija, ko je pestrost barv največja. Poleti vabi vrt v prijetne sence mogočnih dreves in na ogled cvetočih vrtnic, jeseni pa na ogled raznih plodov in vseh odtenkov jesenskih barv.

pohorje
Botanični vrt - Univerze v Mariboru_Pohorje Slovenija_Klara Kulovec
Pohorje

V botaničnem vrtu osebje Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede skrbi za številne vrste v naravi ogroženih rastlin ter vzgaja kakovostne stare sorte jablan in hrušk. Poleg avtohtonega rastja Pohorja in severovzhodne Slovenije v vrtu uspevajo tudi drevesa, grmovnice, trajnice in številne zdravilne ter vodne rastline iz Azije, Afrike, Severne ter Južne Amerike in Avstralije.

V nasadu domačih in eksotičnih dreves tako med drugim rastejo več kot 120 let stare sekvoje, klek z obsegom 364 cm, kavkaške jelke, kanadske čuge, Lawsonove ciprese, rdečelistna bukev, macesni, magnolije in tise.

V botaničnem vrtu so vam med sprostitvenim sprehodom na voljo tudi občasne in stalne razstave, denimo lovska, geološka in arheološka. Vrt vam po predhodni najavi predstavijo na vodenem ogledu, večje skupine pa lahko vrt po predhodnem dogovoru obiščejo tudi pozimi, ko je sicer za obiskovalce zaprt. Med ogledom ali po njem si odpočijte na počivališču s klopmi in mizami, kjer lahko posedite v prijetni senci dreves. Izvori dobre pitne pohorske vode so razporejeni enakomerno po vrtu, prav tako pa so obiskovalcem na voljo topli in hladni napitki ter prigrizki iz avtomata.

Kontakt in odpiralni čas

ODPIRALNI ČAS

V predsezoni vsak dan med 9:00 - 16:00, nedelje zaprto

Od 24. marca do septembra vsak dan od 9.00 do 19.00

Oktobra do 18.00

Novembra in decembra do 16.00, nedelje zaprto

KONTAKT

Pivola 90a, 2311 Hoče
T: +386 51 696 272

+386 31 310 330

+386 31 592 162

M: botanicni.vrt@um.si

Botanični vrt
Botanični vrt

Kako do nas

Botanični vrt Univerze Maribor Pivola, 2311 Hoče

Ptuj25min
Maribor14min
Ljubljana1h 20min